W ramach projektu przeprowadzono szereg modyfikacji pojazdu PAC Car:

  • budowę nowego kompozytowego nadwozia
  • dostosowanie silnika do zasilanai etanolem
  • zastosowanie wysokocisnieniowego ogumienia

Budowa nowego nadwozia do pojazdu PAC Car poprzedzona była wykonaniem projektu aerodynamicznego. Geometria bryły została stworzona w programie UGS NX 3.0, a obliczenia aerodynamiczne przeprowadzono za pomocą komputerowych metod mechaniki płynów w programie FLUENT.
Nadwozie zostało wykonane w technologii kompozytowej. Spoiwem tkaniny węglowej była żywica epoksydowa.
Przystosowanie silnika do zasilania etanolem polegało na modyfikacji gaźnika. W gaźniku została zamontowana nowa dysza paliwa. Dokonano także niezbędnej regulacji. Zoptymalizowano także także współczynnik nadmiaru powietrza.
Na kołach znalazły się nowe wysokociśnieniowe opony firmy Schwalbe, mające zapewnić mniejsze opory toczenia.
W ramach projektu wykonane zostały dwie prace przejściowe...

Czytaj dalej... "PacCar"

Kropelka jest pojazdem skonstruowanym od podstaw przez studentów zrzeszonych w Studenckim Kole Aerodynamiki Pojazdów SKAP. Zastąpiła ona pojazd Pac-Car, który był pierwszym pojazdem, z jakim SKAP startował w zawodach Shell Eco-Marathon. Projekt budowy i udoskonalania Kropelki trwał nieustannie przez 5 lat. Co roku pojazd brał udział w międzynarodowych zawodach. Na jednym litrze benzyny może ona przejechać 659 kilometrów.

Pierwsza wersja Kropelki została skonstruowana w 2006 roku. Konstrukcja była w pewnym sensie pionierska, ponieważ Politechnika Warszawska nie była wcześniej zaangażowana w budowę pojazdu o minimalnym zużyciu paliwa od podstaw. Z tego powodu nie była również pozbawiona wad.

Bazując na doświadczeniach wyciągniętych przy budowie i eksploatacji pierwszej wersji pojazdu zaprojektowana została jego ewolucja. Projekt nowej Kropelki był bardzo szczegółowo przemyślany i poprzedzony badaniami oraz budową modeli. Nowa konstrukcja wizualnie niewiele odróżnia się od poprzedniej - kształt zewnętrznym z dokładnością do kilku szczegółów, jest identyczny. Wiele szczegółów technologicznych uległo jednak całkowitej zmianie.

 

Czytaj dalej... "Kropelka – opis projektu"